ГРУЗИНСКА РЕЦЕПТА ЗА РУЛЦА ОТ ПАТЛАДЖАНИ С ОРЕХИ
Грузинската кухня е невероятно добро съчетание между традициите на Азия и Черноморието. Според една от легендите за Грузия, когато Господ разпределял земята между хората, грузинците били заети да вдигат тостове с вино по време на една от многобройните си "супра"*.
Увлечени в гуляи и вдигане на тостове, те закъснели в приемането на подаръка на Господ и останали без земя. Обяснението, което му дали хитрите грузинци било, че закъснели, защото вдигали тостове в негова чест.
Господ тогава им дал част от земята, която оставил за себе си. Легендите са си легенди, но истината е, че хранененето и събирането на трапеза за грузинците, е своеобразно свещенодействие. За тях храната е време и място за емоции, за споделяне, за благодарности. Тяхната "супра" е символ на традиционното грузинско гостоприемство и изобилие от храна, която предлагат на гостите си. Понякога тези шумни и весели пиршества за душата и небцето, продължават често до ранни зори. Тамадата е своеобразният ръководител на вечерта. Той вдига тостовете по време на вечерта, които завършват винаги с грузински многогласни песни.
Грузинската кухня е разнообразна, а грузинската трапеза изобилна и вкусна. И въпреки, че се използват добре познати в цял свят най-обикновени продукти, много често резултатът е гастрономически оргазъм, заради комбинацията от съставки и подправки. Това дава и неповторимия вкус на грузинските ястия.
Орехът заема почетно място в грузинската кухня. Той служи за добавка на почти всички ястия. Затова и днешното ни предложение за рулца от патладжан всъщност също включва традиционния и любим на грузинците орех. Основните продукти са патладжан и орех. Останалото е комбинация от ароматни подправки.
Важно е да се отбележи, че рецептата е напълно подходяща за кето хранене, тъй като в едно рулце има само 4 грама въглехидрати и 40 калории.
А ето и рецептата:
РУЛЦА ОТ ПАТЛАДЖАНИ С ОРЕХОВА ПЛЪНКА
Необходими продукти
3 средни патладжана
2-3 суп. лъжици масло
200 г. счукани на едро или блендирани орехи (колко да са едри, е по ваш вкус)
100 мл. гореща вода
2-3 скилидки счукан чесън (или чесън на прах)
1/2 ч.л. смлян кориандър
2 супени лъжици бял винен оцет
1 ч.л. хмели-сунели по желание (типичната грузинска подправка, описанието по-долу)
Магданоз
Сол и черен пипер на вкус
Начин на приготвяне
Нережете патладжаните на ленти по дължина, посолете и отцедете "черната вода". След това ги подложете на термична обработка. По-лесният и бърз начин е да ги наредите в тава върху хартия за печене, като поставите по малко масло и черен пипер върху всяка лента. Другият начин е да ги запечете на грил тиган.
Ако изберете фурната са ви необходими около 15 минути на 200 градуса като ги обърнете и от другата страна. Докато патладжанът се пече, може да си приготвите плънката.
Бледираните орехи объркайте с чесъна на прах, смления кориандър, магданоз, сол и черен пипер на вкус. Към тази смес постепенно добавяйте горещата вода, докато се получи желаната консистенция. После върху всяка патладжанена лентичка намажете по 2 с.л от ореховата паста. Завийте на руло и забодете с клечка за зъби. По желание може да поръсите с настърган пармезан или най-обикновен кашкавал. Вашето студено предястие е готово. Рулцата спокойно могат да заместят обяда или вечерята. Добре вървят с изстуден таратор.
Рецепта за грузинската подправка хмели-сунели
Хмели-сунели или кмели-сунели (на грузински: ხმელი სუნელი, "kmel'i-sunel'i) означава „изсушени подправки“). Хмели-сунели представлява смес от различни сухи подправки и билки в точно определени пропорции. Има зелен цвят и типичен изразен аромат, поради големия брой съставки. Подправките се добавят към сместа в определено количество, така че промяната на пропорциите може значително да промени вкуса. В хмели-сунели има тринадесет вида растения. Всяко от тях има свой собствен аромат и придава на ястието определен послевкус. Освен това съставките са и билки и могат да имат положително въздействие върху здравословното състояние.
Босилек
Придава охлаждащ послевкус, регулира храносмилането, има газогонно действие и помага при висока температура.
Кориандър
Кориандърът придава много пикантен вкус, помага за усвояването на храни с високо съдържание на нишесте и влияе положително на панкреаса. Тук се използват изсушените му зелени листа.
Целина
Целината има приятен послевкус с лек дървесен аромат. Благоприятства отлагането на соли, помага при подагра и бъбречни заболявания.
Копър
Сложен в ястие, копърът придава свеж послевкус. Освен това стимулира зрението, премахва стомашните неразположения и помага за намаляване на отоци, включително белодробни.
Риган
На ригана се дължи сладкия аромат на хмели-сунели. Растението помага при усвояване на тежки храни, усилва перисталтиката и има благоприятно действие при панкреатит.
Син сминдух
Синият сминдух придава горчив вкус и спомага за поддържане на мускулния тонус.
Градинска чубрица
Всички обичаме топлия вкус на градинската чубрица, който присъства и в смесицата хмели-сунели. Но чубрицата има и други полезни ефекти: активира имунната система и има потогонно действие.
Мента
Ментата придава на хмели-сунели приятна нежност и свежест. Като допълнителна екстра действа успокояващо, облекчава главоболието, помага на храносмилането и при болки в стомаха.
Лечебен исоп
Исопът не е особено популярен в България, макар че произхожда от Средиземноморието. Това е храстовидно растение със ситни, лилави цветове и множество лечебни свойства. Придава на подправката приятен меден привкус и аромат, подобен на ментата. Помага при кашлица, ларингит, херпес, има спазмолитично и антиоксидантно действие. Не е добре да се използва в големи количества.
Дафинов лист
Лекият канелен аромат и вкус на дафиновия лист придава особена пикантност на хмели-сунели. Има успокояващ ефект и е полезен при диабет.
Турта
Това позабравено в кухнята градинско цвете има аромат и вкус, подобни на анасон. Използват се изсушените му цветове, които могат да придадат жълт цвят на ястието. Има диуретично и газогонно действие и са известна билка за женски заболявания.
Лют червен пипер
Познатият леко горчив послевкус на червения пипер и неговата отчетлива пикантност също са част от букета вкусове на хмели-сунели. Тази подправка подобрява храносмилането и засилва апетита.
Тук е представена вариация на рецепта за подправката:
- 2 супени лъжици изсушена майорана
- 2 супени лъжици изсушен копър
- 2 супени лъжции градинска чубрица
- 2 супени лъжици изсушена мента
- 2 супени лъжици изсушен магданоз
- 2 супени лъжици със стърготини от кориандър
- 1 супена лъжица сминдух (или син сминдух)
- 2 супени лъжици мексиканска мента (Tagetes lucida) или тарос
- 1 чаена лъжичка смлян черен пипер
- 1 чаена лъжичка шафран или шафранка
- 2 средноголеми, начупени дафинови листа
Стрийте всички подправки в блендер или кафемелачка.
*Супра в буквален превод е покривка за маса, но в преносен смисъл това е думата за традиционния начин на гощаване в Грузия. Супра се нарича всяко събиране на "маса" по повод рожденни дни, сватби и погребения, религиозни празници и други социални събирания. Трапезата по правило е отрупана с храна. Спазват се и определени ритуали за черпене на гостите.