НИСКОВЪГЛЕХИДРАТЕН ЧИЙЗКЕЙК С ГОРСКИ ПЛОДОВЕ
Първата "торта от сирене" е била създадена на гръцкия остров Самос. Антрополози изкопали там калъпи за сирене в специфична форма, датирани през 2000 години преди Христа. В Гърция чийзкейкът се счита за добър източник на енергия и има доказателства, че той е бил поднесен на спортистите по време на първите олимпийски игри през 776 г. пр. Хр. Гръцките булки и младоженци са ползвали също сладкиша като сватбена торта.
Когато римляните завладяват Гърция, рецептата за приготвяне на чийз е само една от плячките от войната. Те го модифицират, тяхна е идеята включително за смачканото сирене и яйца. Тези съставки се изпичали под гореща тухла и се сервирали топли. С разширяването на Римската империя тази рецепта се разпространила практически в цяла Европа, впоследствие пренесена и в Америка. Затова днес италианците, като преки наследници на империята твърдят, че чийзкейкът е техен. Но историята казва съвсем друго нещо.
През годините всяка нация e правила собствен прочит на чийзкейка и е добавяла своето ноу-хау в технологията и в продуктите. Затова днес чийзкейкът има толкова много разновидности и модификации. Към днешна дата чийзкейкът е лесен и вкусен десерт, състоящ се от два или повече слоя. Основният и най-дебел се състои от смес от сирена (обикновено крема, рикота, Филаделфия, Маскарпоне), яйца и захар. Долният слой служи за основа и се прави от натрошени бисквити и масло или от печен дунапренов блат. Обикновено има и трети слой от плодове, сладко, ядки, сироп или шоколад.
Предложението на ТРАПЕЗАТА е за
НИСКОВЪГЛЕХИДРАТЕН ЧИЙЗКЕЙК С ГОРСКИ ПЛОДОВЕ
Дозата е за 24 порции
ПРОДУКТИ:
За блата:
200 г обикновени бисквити
50 г печени бадеми/лешници
1 с.л. какао на прах (заместител – рожково брашно)
100 г меко масло
За крема:
500 г безсолна извара
200 г заквасена сметана
3 яйца
1 с.л. ванилов екстракт
Щипка сол
За плънката:
2 чаши горски плодове – ягоди, малини, къпини или боровинки
1 с.л. захар
1 с.л. лимонов сок
1 ч.л. настъргана лимонова кора
1 с.л. вода
ПРИГОТВЯНЕ:
Плънка (можете да я приготвите 2-3 дни предварително и да я съхранявате в хладилник)
В касерола сложете плодовете с 1- 2 с.л. захар (на вкус), лимоновия сок и настърганата кора. Гответе на средна температура, разбърквайки, докато част от течността се изпари. Имайте предвид, че сосът ще се сгъсти допълнително, когато изстине. Внимавайте плодовете да не станах да пихтия и да запазят целостта си.
Чийзкейк:
Смелете бисквитите и ядките в кухненски робот. Добавете подсладителя, какаото и мекото масло и смесете до получаването на хомогенна смес. Разпределете сместа на дъното на 24 форми за мъфини (броят може да варира в зависимост от размера на формите). Разбъркайте изварата и сметаната добре, добавете подсладителя,, ваниловия екстракт и щипка сол. Накрая добавете яйцата едно по едно до пълното им усвояване от сместа. Разпределете получения крем във формичките.Оставете плодовия сос да поизстине и го напълнете в сладкарски биберон (или шприц). Шприцовайте по малко от него в центъра на всяко едно от кейкчетата. Печете на 180°C в продължение на 10 минути, изключете фурната и оставете вътре за още 30 минути. Консумирайте добре охладени.
Хранителен състав на цялата доза:
Белтъчини: 111 гр.
Мазнини: 193 гр.
Въглехидрати: 228 гр.
Общо калории: 3108 kCal
Хранителна информация (за 1 порция):
Калории: 129,5 ккал
Въглехидрати: 9,5 г
Мазнини: 8 г
Белтъчини: 5 г
Фибри: 1,5 г