ВЪВ ВРЕМЕТО НА ТУРШИИТЕ - ДА ОПИТАМЕ КОРЕЙСКОТО КИМЧИ
Ако още не сте я опитвали, то поне със сигурност сте чували за невероятната корейска туршия кимчи. Тази зимна салата е сравнително лесна за приготвяне и съставките й са съвършено прости и лесни за намиране продукти. Тайната е във ферментацията на продуктите и след това може да съхраняване туршията до 6 месеца в хладилник. Тя ще стане вашата любима добавка към всякаква храна, особено към месо. Ако замените кафявата захар с друг подсладител, ще направите кимчи в нисковъглехидратен вариант и тя ще стане подходяша храна за вас и ако сте на кето режим. Съществуват много различни видове кимчи в зависимост от техниката за приготвяне, подправките, които се добавят, времето за отлежаване, а дори и мястото на съхранение – важни са различни фактори като температура, светлина и влажност. Туршията кимчи набира популярност в Западна Европа след Олимпийските игри в Сеул през 1988 г., когато много чуждестранни туристи имат възможност да се докоснат до корейската култура и кухня. През 90-те години на ХХ век бързо навлиза като гарнитура към разпространени из цял свят ястия като хамбургери, тако, пържени спагети, суши, хотдог и други.
Кимчито е много вкусно, леко пикатно, а освен всичко друго има много ползи от консумацията му.. Кимчи подсилва имунитета и помага за контрола на кръвната захар. Диетично е и това вече е достатъчно условие, за да го пробвате. Нали?
Китайско зеле - една глава около 1,5 кг.
Моркови - 1/2 кг.
1-2 връзки зелен лук
1 ряпа Дайкон - около 1 кг.
Парче джинджифил - около 3 см.
2 глави чесън
2 големи глави кромид лук
2-3 супени лъжици оризово брашно
2 супени лъжици ситно стрити сушени люти чушки
2 супени лъжици кафява захар
Гочугаро (лют корейски пипер, който може да заместим с 5-6 лъжици чили)
Морска сол 200-300 грама
НАЧИН НА ПРИГОТВЯНЕ:
Китайското зеле се нарязва първо на 4 по дължина. Другият вариант е да се накъсат листата и да се поръсят с морска сол. Така престояват около 2 часа докато омекнат. След това се измиват и подсушават и се режат на едри парчета. Може да се сложат дори и цели. След това морковите и ряпата Дайкон се нарязват на жулиени, зеленият лук на парчета. Към оризовото брашно, захарта и сухата чушка се прибавят 300 мл. топла вода да стане на кашичка. След това в блендера се смесват обеления чесън, стария лук, нишeстето, настъргания джинджифил, гоучагаро (или чили). Някои добавят няколко капки сос уорчестър по желание. Нарязаните зеленчуци се объркват добре с пастата, след което се пълни в големи буркани. Не ги пълнете догоре, защото като започне процеса на ферментация кимчито се надига и обикновено прелива. Около 1 седмица бурканите се държат на стайна температура. Отвреме навреме отваряйте капачката, за да излязат газовете.След като приключи процесът на ферментация може да съхранявате в хладилника до 6 месеца. Количеството на продуктите варира.