КЛАСИЧЕСКА ФРЕНСКА ЛУЧЕНА СУПА С ПРЕПЕЧЕН ХЛЯБ
Много хора смятат френската лучена супа за „ресторантска храна“, измислена за атракция на туристите, но всъщност това изобщо не е така. Супата си е традиционна френска храна, създадена още преди векове като просто селско ястие, приготвено от лук, стар хляб и вода. Това било храната на бедните, тъй като в основата си е лукът, който е евтин и леснодостъпен. Другата важна съставка на супата е говеждия бульон. А за бедните селяни дори парчето сух хляб било деликатес. Съвременната версия на ястието датира от ХVII век във Франция, като за негов откривател се счита Луи ХV, според легендите. По време на лов, късно вечерта в ловната хижа кралят огладнял, но там нямало нищо друго освен малко лук, масло и шампанско. Той смесил всички налични продукти и така се получила любимата на всички французи лучена супа.
Модерните версии на супата са малко по-"гурме", но въпреки това технологията на приготвяне не се е променила съществено от ония години и не е никак сложна. Ключът е търпението. Лукът трябва да се готви бавно и на слаб огън, така че да пусне сладостта си и да придобие наситен кафяв карамелен цвят, при това без да загори. Освен че трябва да отделите нужното време и внимание на задушаването на лука, за да подобрите сладостта, може да добавите малко захар, а също и малко брашно, за да придадете плътност на бульона. Това са два трика, които сподели готвачът на един френски ресторант в Парижкия квартал Монмартр, който прави най-добрата френска лучена супа, която аз съм опитвала. Другият хак за обогатяване на вкуса са крутоните, които се приготвят с два различни вида сирене.
Класическият начин на сервиране на лучената супа е всяка порция да е в отделен огнеупорен съд. Отгоре се поставят препечените филийки франзела. Всичко това се поръсва обилно със сирене грюйер или пармиджано реджано и се запича във фурната. Ако нямате подобни купички за супата, можете просто да я сервирате с препечени филийки с топено сирене, които да поставите отстрани. Френската лучена супа е чудесно "антре" за обяд или вечеря и се съчетава много добре с второ основно ястие - пържола със зелена салата.
НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ (за 4-6 порции)
4 лъжици масло
1 лъжица олио
5 средни глави лук, разрязани първо по дължина, после на ситно
¾ чаена лъжичка сол
½ чаена лъжичка прясно смлян черен пипер
¾ чаена лъжичка гранулирана захар
1 чаша сухо бяло вино
2 супени лъжици брашно
6 чаши телешки бульон
1 чаена лъжичка сос Уорчестър
½ чаена лъжичка сушена мащерка
2 дафинови листа
1 малка франзела, нарязана на филийки с дебелина около 1,5 см.
1 супена лъжица сухо шери или коняк
250 г. сирене Грюер, настъргано (около 2 препълнени чаши)
½ чаша настъргано Пармиджано Реджано
НАЧИН НА ПРИГОТВЯНЕ
Разтопете маслото на среден огън в голяма тенджера. Добавете олиото, лука, солта, черния пипер и захарта. Гответе на среден огън без капак, като разбърквате от време на време с дървена лъжица, докато лукът придобие дълбоко златисто кафяв цвят и се карамелизира. Този процес трае около 45 до 55 минути. В началото само ще трябва да разбърквате лука от време на време. Когато започне да покафенява по средата на готвенето, ще трябва да разбърквате често, за да не загори, като междувременно изстъргвате от дъното залепналите частици. Ако лукът покафенее твърде бързо, намалете котлона леко или добавете няколко супени лъжици вода, за да деглазирате тигана и продължете да готвите.
Добавете виното и увеличете котлона с една степен. Гответе, като разбърквате с дървена лъжица, докато почти цялата течност се изпари и лукът стане на конфитюр. Това отнема 8 до 10 минути време. Добавете брашното и бъркайте непрекъснато около една минута, докато се сготви. Време е да прибавите в тенджерата телешкия бульон, соса Уорчестър, мащерката и дафиновите листа. Оставете да заври, намалете огъня и гответе под капак за около 30 минути.
Докато супата къкри, загрейте фурната до 200° С и поставете решетката на фурната в средно положение. Подредете филийките багета на един слой върху хартия за печене и печете, докато хлябът стане сух, хрупкав и златист по краищата за около 10 минути.