БЕЗГЛУТЕНОВИ ВЕГАН ПЪЛНЕНИ ЧУШКИ С ЕЛДА
Продуктите за тази рецепта са съвсем ориентировъчни като количества, така че може да ги промените според потребностите си. Героят на ястието е елдата. Един много подценяван продукт у нас. Ако все пак някой е хапвал елда или гречка, то най-вероятно е била в къща, където домакинята е рускиня или украинка, защото там елдата е много популярна и обичана. За нейна родина всъщност се смята Индия. Елдата е най-популярна у нас и сред вегeтарианците, защото се смята, че е добър заместител на месото, поради високото съдържание на желязо. Но тъй като е много полезна, елдата лека-полека си пробива път на българската трапеза, особено при привържениците на диетичното хранене и здравословния начин на живот.
Елдата съдържа голямо количество лесно усвоими белтъчини, което я прави изключително подходяща за спортуващите и занимаващите се активно с фитнес, повишава издържливостта на мускулите. Елдата не съдържа глутен, поради което е задължителен елемент от хранителния режим на хората, които трябва да спазват безглутенова диета, както и незаменима част от храните за бебета и малки деца. Поради ниското съдържание на въглехидрати пък се препоръчва на страдащите от диабет. Елдата се вари в съотношение 1:2 ( една част елда, две части вода). Сварява се много по-бързо от ориза. Можете да се ориентирате дали е добре сварена, след като зрънцата се разпукат, набъбнат и омекнат. В тази рецепта се използва като заместител на ориза, макар че вкусът на гречката е съвсем различен.
НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ: (за 3-4 порции)
8 големи червени чушки
3 средни моркова
бялата част на 1 стрък праз
100 г. зелена елда
3 супени лъжици доматено пюре
3 супени лъжици зехтин
сол
подправки по вкус - черен пипер, чубрица, джоджен
НАЧИН НА ПРИГОТВЯНЕ:
Първо задушаваме в зехтина ситно накълцана бялата част от праза под капак. Към праза добавяме измитите, обелени и нарязани на ситни кубчета моркови и задушаваме още 5 минути. Ред е да прибавим към сместта доматеното пюре и чубрицата. Задушаваме сместта още няколко минути. Добавяме добре измитата елда като към нея доливаме малко водичка и задушаваме още известно време, докато елдата набъбне и е в почти сварена. Бъркайте непрекъснато сместта, за да не загори. Ако водата ви е малко добавете още половин чашка. Накрая овкусете със сол и оставете настрани сместта да се поохлади.
През това време си пригответе чушките като ги измиете и изтърбушите. Напълнете ги с готовата смес. Подредете ги в тавичка. Ако ви е останала смес, разпределете я между чушките в тавата. Налейте в тавата малко водичка, за да може едлата да се доувари и да набъбне още. Покрийте тавата с фолио и печете на умерена фурна около 200 градуса за около 35-40 минути. След това махнете фолиото и запечете още няколко минутки. Не веганите може да обогатят рецептата си като в края на печенето поръсят малко настърган кашкавал.