КАК ДА СЕ ХРАНИМ ПРИ ГЛУТЕНОВА НЕПОНОСИМОСТ?
Глутеновата непоносимост не е просто модно залитане към определен тип храни. Тя може да се превърне в сериозен проблем, ако не я установите навреме. Преди всичко , нека изясним какво значи да имате непоносимост към глутена? Това значи буквално да се разболеете след консумацията на глутен. Може да се почувствате уморени и подути, да ви се появят газове и други дискомфорти.
Глутенът е протеин, който се съдържа в много храни, но особено в зърнените култури - пшеница, ръж, ечемик. Непоносимостта към глутен се нарича още чувствителност към глутен без това все още да е преминало в цьолиакия. По данни на Световната асоциация цьолиакия близо 6% от населението има непоносимост към глутен. Сега ще разгледаме стъпка по стъпка основните въпроси, които засягат темата.
Какво представлява непоносимостта към глутен?
Глутенът е вид протеин. А вие имате непоносимост към глутена, ще се разболеете. Едни от симптомите са да почувствате умора, гадене или подуване. Друго име за непоносимост към глутен е чувствителност към глутен без цьолиакия (NCGS).
Какво е глутен?
Глутенът е протеин, съдържащ се в пшеница, ечемик, ръж и други зърнени култури. Съдържа се в много обичайни храни и напитки, включително паста, зърнени храни и бира. Глутен може да се съдържа и в някои витамини, в козметика и дори някои лекарства.
Каква е разликата между глутеновата непоносимост и цьолиакията?
Непоносимостта към глутен и цьолиакията са различни неща . Хората с цеьолиакия имат автоимунен отговор към глутена. Това означава, че телата им се опитват да се борят срещу глутена, сякаш е вирус. Тази реакция причинява възпаление и увреждане на храносмилателния им тракт. Цьолиакията е следствие от дефектен ген. Хората с цьолиакия имат високи нива на определени антитела в кръвта си, които са вещества, които се борят с глутена. Чувствителността към глутен и цьолиакията причиняват много от същите симптоми. Но хората с чувствителност към глутен нямат дефектирал ген или високи нива на антитела в кръвта си.
Глутенова непоносимост алергия към глутен ли е?
Непоносимостта и хранителната алергия не са едно и също нещо. Хранителна алергия, като например алергия към пшеница, е, когато имунната ви система реагира прекалено рязко, след като ядете определена храна. Алергията може да причини сърбеж, повръщане или задух. Глутеновата непоносимост не е алергия към глутен.
Кой получава непоносимост към глутен?
Всеки може да има непоносимост към глутен, въпреки че това се среща по-често при жените. Някои хора се раждат с непоносимост към глутен; други го развиват по-късно в живота.
Колко често се среща при хората непоносимостта към глутен?
Изследванията показват, че около 6% от населението има непоносимост към глутен. Това е сравнително по-често срещан проблем от цьолиакията, която засяга около 1% от населението.
Какво причинява непоносимостта към глутен?
Точните причини за непоносимост към глутен не са добре изследвани. Някои проучвания показват, че хората може да не са чувствителни към глутен, а към определен въглехидрат, който се съдържа в много храни. Телата им не усвояват въглехидратите, както би трябвало. Той остава в червата им и ферментира, причинявайки болести. Други изследвания показват, че пшеницата може да повреди лигавицата на храносмилателния тракт на някои хора. Тази обвивка обикновено предпазва бактериите, които поддържат нормалната микрофлора в червата ви. Но при хора с непоносимост към глутена, лигавицата може да не функционира както трябва, позволявайки на бактериите в кръвта или черния им дроб да причинят възпаление.
Какви са симптомите на непоносимост към глутен?
Хората могат да усетят следните симптоми в продължение на няколко часа или дни след като са консумирали глутен:
- Болка в корема.
- Анемия
- Безпокойство.
- Подуване на корема или газове.
- Мозъчна мъгла или проблеми с концентрацията. депресия
- Диария или запек.
- Умора.
- Главоболие.
- Болки в ставите.
- Гадене и повръщане.
- Кожен обрив.
- Много хора с непоносимост към глутен също имат синдром на раздразнените черва (IBS).
Как се диагностицира непоносимостта към глутен?
Вашият личен лекар внимателно трябва да прегледа медицинската история на вашите симптоми. Ако подозира, че имате непоносимост към глутен, това са следващите стъпки за потвърждаване на диагнозата:
Стъпка 1: Минете на диета с глутеносъдържащи храни за около шест седмици. През това време вашият лекар трябва да направи кръвни изследвания и кожни тестове, за да изключи алергия към пшеница или цьолиакия. Все още медицината не е създала тест за непоносимост към глутен.
Стъпка 2: Ако нямате алергия към пшеница или цьолиакия, вашият лекар ще ви помоли да изключите глутена от диетата си за поне шест седмици. Водете подробни записки на вашите симптоми през това време, като отбелязвате кои (ако има такива) симптоми се подобряват.
Стъпка 3: Ако симптомите ви се подобрят, докато сте на безглутенова диета, постепенно връщайте отново глутена в храната си. Ако симптомите се върнат, вероятно имате непоносимост към глутен.
Как се лекува непоносимостта към глутен?
Няма лек за непоносимост към глутен. Но повечето хора намират облекчение на симптомите, като следват диета без глутен. Трябва да работите с вашия личен лекар и диетолог, за да планирате диетата си. Можете също така да се консултирате с джипито си дали е нужно да добавите пробиотици към вашата диета. Пробиотиците помагат за увеличаване на добрите бактерии в червата. Те могат да намалят симптомите на подуване на корема, газове или запек. Някои изследвания показват, че приемането на определени ензими може да ви помогне да смилате глутена. Но експертите все още проучват това лечение.
Има ли безглутенова диета рискове за здравето?
Изследванията показват, че безглутенова диета може да увеличи риска от: Хипергликемия (висока кръвна захар) или диабет тип 2. Хранителни дефицити се компенсират с повече фибри.
Как мога да предотвратя непоносимостта към глутен?
Няма начин да се предотврати непоносимостта към глутен, но има начини да се намалят симптомите. Консултирайте се с вашия лекар относно план за лечение, който работи за вас.
Какви са перспективите за непоносимост към глутен?
Повечето хора с непоносимост към глутен намират облекчение на симптомите с правилната диета. Обикновено изисква управление през целия живот. Симптомите обикновено се връщат, ако започнете отново да консумирате глутен.
Как мога да направя живота с непоносимост към глутен по-лесен?
Можете да управлявате непоносимостта към глутен чрез:
- Хранене и диета с ниско съдържание на мазнини и високо съдържание на фибри.
- Правете редовни лабораторни тестове с проверка за: анемия, висок холестерол., витаминни и хранителни дефицити.
- Научете кои храни, напитки и съставки съдържат глутен, за да можете да ги избягвате. Четете внимателно етикетите на храните и напитките.
- Пийте много вода, за да промиете системата си.
- Яжте малки ястия, които не са пикантни или мазни.
- Опитайте чай от джинджифил или мента, за да успокоите разстроен стомах.
-
Кога трябва да се обадя на моя лекар?Някои симптоми при консумация на глутен могат да бъдат тежки. Потърсете медицинска помощ, ако имате диария или повръщане. Дехидратацията може да доведе до опасен електролитен дисбаланс. Може да получите подуване, гадене или газове. Непоносимостта към глутен причинява много от същите симптоми като цьолиакията, но това не е същото състояние.
Пълен списък на храни без глутен
Плодове, зеленчуци и бобови растения
- Артишок
- Аспержи
- Авокадо
- Чушки
- Броколи
- брюкселско зеле
- Зеле
- Тиквички
- Спанак
- Карфиол
- Целина
- Манголд
- Нахут
- Кокосов орех
- Краставица
- Домат
- Патладжан
- Чесън
- Джинджифил
- Зелен боб
- Кейл
- Праз
- Лимон
- Леща
- Маруля
- Лайм
- Гъби
- Маслини
- Лук
- Магданоз
- Ананас
- Картофи
- Тиква
- Кисело зеле
- Зелен лук
- Шалот
- Соеви зърна
- Ряпа
-
Млечни храни
- Масло
- Сирена с изключение на синьо сирене
- Крем
- Яйца
- Мляко
- Сметана
- Кисело мляко
Месо, птици, риба и заместители на месо
- Говеждо месо
- Треска
- Пиле
- Месо за сандвич, стига да не са панирани, но все пак проверете етикета
- Патица
- Риба
- агнешко
- Кайма
- Свинско
- Сьомга
- Миди и мекотели
- Пъстърва
- Пуйка
Зърнени храни, хляб, бисквити, тестени изделия, ядки
- Хляб без глутен
- Царевичен хляб без глутен
- Сухари без глутен
- Кори за баница без глутен
-
Спагети без глутен
- Безглутенови зърнени храни
- Овес без глутен
- Овесени ядки без глутен
- бисквити без глутен
- Крекери без глутен
- Амарант
- Зелен фасул
- Елда
- Маниока
- Чия
- Царевица
- Корнфлейкс
- Лен
- Просо
- Ядки
- Картофи
- Киноа
- Ориз
- Ленено семе, тиквено семе, маков сусам, слънчогледово семе
- Сорго
- Соя
- Тапиока
- Юка
Подправки, сладкиши, десерти, подсладители
- Кокосово масло
- Френска горчица
- Смлян пипер
- Пчелен мед
- Хрян
- Желета
- Зехтин
- Оризов пудинг
- Салса
- Сол
- сусамово масло
- Сироп
- Пудинг от тапиока
- Палачинки без глутен
- Козунак без глутен
- Мъфини без глутен
- Кекс без глутен
- Пица без глутен
Напитки
- Бира без глутен
- Бадемово мляко
- Сайдер
- Плодови сокове
- Картофена водка
- Газирани напитки / например кола, лимонада
- Спиртни напитки като ром и напитки които се дестилират, като уиски и водка
- Вино