МАСЛО ОТ ГЛУХАРЧЕ - ВСИЧКО ЗА ЛЕЧЕБНИТЕ МУ КАЧЕСТВА
Ако не сте го чели, то сигурно поне сте чували за романа на Рей Бредбъри "Вино от глухарчета". Дори и да ви звучи странно, вино от глухарчета наистина се прави, но освен всичко друго малкото жълто цветенце, която цъфти напролет, има безбой много приложения. От него може да се направи мед и сладко. То е такова чудодейно растение, че всичко - от корените до листата му, може да влезе в употреба за направата на различни чайове, тинктури, екстракти и сокове. Дори от листата му става вкусна салата. За маслото от глухарче (мастния извлек) отдавна е доказано, че има лечебни свойства и намалява болката при артрит и заболявания на ставите и мускулите.
Противовъзпалителните свойства на глухарчето пък помагат за лечението на подагра. Глухарчето елиминира успешно стомашни спазми и главоболие. За да го вкарате в употреба, трябва просто да се потрудите да си направите масло от глухарче, а пролетта е най-подходящото време за това.
Глухарчето е използвано за лекарство още в древността. Смятало се, че е било слънчев балсам за тялото. То е било добре познато на древните египтяни, гърци и римляни и е било използвано в китайската традиционна медицина повече от хиляда години. Глухарчето е широко популярно в народната козметика: маската от пресните листа подхранва, овлажнява и подмладява кожата, а извлек от цветовете избелва луничките и пигментните петна.
За да си направите масло от глухарче са ви нужни:
500 грама цветове от глухарче
1 литър студено пресован зехтин
Важно е да съберете цветовете в сухо слънчево време от чисто екологично място, далеч от магистрали, предприятия и големи градове. Причината е, че цветовете не бива да се мият. След като сте набрали вече цветовете, сложете ги в подходящ по големина буркан.Залейте глухарчетата с растително масло до ръба на буркана и го покрийте с дебел слой марля. Поставете буркана на топло слънчево място за 3 седмици. Когато цветовете на глухарчето покафенеят, прецедете маслото през марля и съхранявайте в стерилна бутилка от тъмно стъкло на тъмно и хладно (хладилник).

Налейте растителното масло в тенджера и сложете цветовете от глухарчето. Загрейте на водна баня за 30–60 минути на най-слабата степен. Прехвърлете сместа в буркан и оставете на слънце за 1 ден. Прецедете през марля и прелейте в съд от тъмно стъкло. Съхранявайте плътно затворено с капак на тъмно и хладно.
Маслото от глухарче не трябва да е прекалено горещо и в никакъв случай не трябва да се оставя да заври. Колкото по-дълго се нагрява без да кипне, толкова повече полезни вещества ще се отделят в маслото. За да избегнете гранясване и разваляне, уверете се, че съдът за съхранение е напълно сух. Така ще можете да използвате масления извлек цяла година.
Освен за мазане, този мастен извлек от глухарче може да се приема и вътрешно. Помага при заболявания на черния дроб, камъни в жлъчката, упорит запек, като жлъчегонно средство, при всякакви проблеми със стомашно-чревния тракт (гастрит, колит). Начина на приемане е по 1 супена лъжица, 3 пъти на ден преди хранене.
При ставни заболявания се използва за разтривки на болните места 2-3 пъти на ден. Има обезболяващ ефект. Полезно е и при кожни заболявания – използва се за мазане и компреси. Помага при херпес, екземи, рани, изгаряния, ухапвания от насекоми, сърбеж, циреи. Маслото от глухарче може да се добави дори към салатата, за добър вкус и здравословни ползи.
Нашият приятел глухарчето има наистина голям потенциал:
- Да регулира нивата на кръвната захар.
- Да редуцира нивата на лошия холестерол.
- Да регулира кръвното налягане.
- Действа противовъзпалително.
- Стимулира храносмилането.
- Подпомага загубата на тегло.
- Подпомага функциите на черния дроб.
- Притежава антиоксидантни свойства.
- Подсилва имунната система.
Редица проучвания са установили , че коренът му може да бъде полезен при превенцията и лечението на някои видове рак, включително на черния дроб, левкемия, рак на панкреаса, на гърдата, на хранопровода и рак на простатата. Глухарчето има богато съдържание на калий, калций, магнезий, фолиева киселина, витамини В1, В2, В6, С, провитамин А, холин, стероли, белтъчни вещества и фитонутриенти.